ConferCare


Conference timetable at a glance

Day 1 (Sat 21st July)

Day 2 (Sun 22nd July)

Day 3 (Mon 23rd July)

Day 4 (Tues 24th July)

9:00-9:30, PL1 (Farshid Guilak)

9:30-10:00, PL2 (Janine Erler)

9:00-9:30, PL4 (Joanne Murphy-Ullrich)

9:30-10:00, PL5 (Andy Blanchard)

9:00-10:45,

Dick Heinegärd Young Investigator Award presentations (6x15')

10:00-10:45 Coffee break

10:00-10:45 Coffee break

10:45-11:30 Coffee break

10:45-12:30

Workshop 1

Stem Cells and Matrix Engineering

(2×20' lnvited

+ 4×15' STs)

10:45-12:30

Workshop 2

Fibrillar/Matricellular Signalling

(2×20' lnvited

+ 4×15' STs)

10:45-12:30

Workshop 5

ASMB sponsor session:

Pathobiology & Therapeutics to Fibrosis

(2×20' lnvited

+ 4×15' STs)

10:45-12:30

Workshop 6

Mechanisms of Matrix Disease

(2×20' lnvited

+ 4×15' STs)

11:30-12:30

PL7 (Erhard Hohenester)

2x15' Hot topic STs

12:30-14:30 Lunch/Posters

(14:15-14:30 Group photo)

12:30-14:30 Lunch/Posters

(14:00-14:30 BSMB AGM)

12:30-14:30 MBE AGM/Prizes/Closing ceremony/Lunch

Registration: 16:00-20:00

14:30-16:10

Workshop 3

Rhythms and Matrix Dynamics

(2×20' lnvited

+ 4×15' STs)

14:30-16:10

Workshop 4

ECM Microenvironment, Adhesion and Cell Fate

(2×20' lnvited

+ 4×15' STs)

14:30-16:10

Workshop 7

The Immunology/Matrix Interface

(2×20' lnvited

+ 4×15' STs)

14:30-16:10

Workshop 8

Matrix Mechanobiology

(2×20' lnvited

+ 4×15' STs)

14:30-16:30

BSMB Committee meeting

16:10-16:40 Tea break

16:10-16:40 Tea break

Opening Ceremony: 17:30-18:00

Keynote Lecture:

Reinhard Fässler

18:00-19:00

Welcome Reception: 19:00-21:00

16:40-17:10 PL3 (Taina Pihlajaniemi)

16:40-17:20 PL6 (Fell Muir Award: Ray Boot-Handford) followed by reception

17:10-18:00 Rupert Timpl Award followed by reception

17:20-18:00 MBE Reps committee meeting

Free time/social

19:30-23:00

Conference Dinner (Old Trafford)

(STs, selected talks)

Provisional Programme

MBE 2018 will be held in Manchester from July 21 to July 24 2018. The conference will include 6 plenary sessions and 8 workshops each centred on a specific theme of Matrix Biology, plus the BSMB Fell-Muir Award Lecture, the ISMB Rupert Timpl Award Lecture and the Dick Heinegärd Young Investigator Award Session….plus talks from selected abstracts and posters galore….

Saturday 21st July 2018

16.00-20.00 Registration

Plenary Session 1

Chairperson: Ray Boot-Handford

18.00 – 19.00 Reinhard Fässler (Martinsried) Keynote Address, ‘The Kindlin Universe’

Sunday 22nd July 2018

Plenary Session 2

Chairperson: Kim Midwood

9.00 – 9.30 Farshid Guilak (Washington Uni): ‘Engineering new biologic therapies for arthritis’

9.30 – 10.00 Janine Erler (BRIC Copenhagen): ‘ECM remodelling during cancer progression’

10.00 – 10.50 Coffee break

10.50 – 12.30 Workshop 1: Stem cells and Matrix Engineering

Chairperson: John Bateman

10.50 – 11.10 Gerjo van Osch (Erasmus MC, Netherland): ‘Adult human Mesenchymal Stem Cells; heterogeneity and cartilage matrix engineering capacity’

11.10 – 12.10 4 x 15 min talks selected from abstracts

12.10 – 12.30 Dimitrios Zeugolis (NUI Galway, Ireland): ‘Extracellular matrix rich supramolecular assemblies in regenerative medicine’

10.50 – 12.30 Workshop 2: Fibrillar/Matricellular Signalling Chairperson: Patricia Rousselle

10.50 – 11.10 Laurent Duca (Reims, France): ‘Elastin modification during vascular aging and pathophysiological consequences’

11.10 – 12.10 4 x 15 min talks selected from abstracts

12.10 – 12.30 Wei Kong (Beijing, China): ‘Cartilage Oligomeric Matrix Protein Interactome in Vascular Homeostasis’

12.30 – 14.30 LUNCH and POSTERS (15 min lunch time workshop from key sponsors)

14.30 – 16.10 Workshop 3: Rhythms and Matrix Dynamics

Chairperson: Qing-Jun Meng

14.30 – 14.50 Karl Kadler (Manchester) ‘On the existence of a circadian matrix that is mechanoprotective and able to respond quickly to injury’

14.50 – 15.50 4 x 15 min talks selected from abstracts

15.50 – 16.10 Kazuhiro Yagita (Kyoto, Japan): ‘Regulation and mis-regulation of cellular differentiation-coupled circadian clock functionality in mammals’

14.30 – 16.10 Workshop 4: ECM Microenvironment, Adhesion and Cell Fate Chairperson: Zhigang Zhang

14.30 – 14.50 Christa Maes (KU Leuven, Belgium): ‘Osteolineage Cells’

14.50 – 15.50 4 x 15 min talks selected from abstracts

15.50 – 16.10 Alberto Passi (University of Insubria, Italy): ‘Epigenetic control of hyaluronan synthesis’

16.10 – 16.40 Tea Break

Plenary Session 3

Chairperson: Liliana Schaefer

16.40 – 17.10 Taina Pihlajaniemi (Uni Oulu, Finland): Collagen XVIII and its contributions to development of tissues and tumourigenesis

17.10 – 18.00 ISMB Rupert Timpl Award Lecture followed by Reception

Alexandra Naba (Uni of Illinois at Chicago) The Matrisome Project: bioinformatic and proteomic tools to study the ECM in health and disease

Monday 23rd July

Plenary Session 4

Chairperson: Sylvie Ricard-Blum

9.00 – 9.30 Joanne Murphy-Ullrich (University of Alabama at Birmingham): The ER stress and calcium regulatory protein calreticulin in fibrosis in diabetic nephropathy

9.30 – 10.00 Andy Blanchard (GSK Stevenage): ‘Translating research to therapies for lung fibrosis’

10.00 – 10.50 Coffee break

10.50 – 12.30 Workshop 5: ASMB sponsored session: Pathobiology and Therapeutics to fibrosis

Chairperson: Joanne Murphy-Ullrich

10.50 – 11.10 Rebecca Wells (UPenn): ‘The effect of a complex matrix on the mechanics of liver fibrosis’

11.10 – 12.10 4 x 15 min talks selected from abstracts

12.10 – 12.30 Tom Barker (Uni Virginia): ‘Post-translational modifications of Fibronectin as therapeutic targets for Fibrosis?’

10.50 – 12.30 Workshop 6: Mechanisms of matrix disease

Chairperson: Kathy Cheah

10.50 – 11.10 Nikos Karamanos (Univ. of Patras, Greece): ‘ERs as regulators of ECM: from epigenetics to breast cancer cell behaviour’

11.10 – 12.10 4 x 15 min talks selected from abstracts

12.10 – 12.30 Mike Briggs (Newcastle): ‘New therapeutic targets in genetic skeletal diseases’

12.30 – 14.30 LUNCH and POSTERS (15 min lunch time workshop from key sponsors)

14.30 – 16.10 Workshop 7: The Immunology/Matrix Interface

Chairperson: John Whitelock

14.30 – 14.50 Liliana Schaefer (Goethe University, Germany): ‘Small leucine-rich proteoglycans in inflammation: two sides of the coin’

14.50 – 15.50 4 x 15 min talks selected from abstracts

15.50 – 16.10 Judi Allen (Manchester): ‘Regulation of Matrix by Type 2 cytokines: Learning from Helminths’

14.30 – 16.10 Workshop 8: Matrix Mechanobiology

Chairperson: Checco Ramirez

14.30 – 14.50 Viola Vogel (Zürich, Switzerland) “Mechanobiology of Extracellular Matrix Fibers in vitro and in vivo”

14.50 – 15.50 4 x 15 min talks selected from abstracts

15.50 – 16.10 Maria Dolores Martin Bermudo (Sevilla, Spain): ‘Cellular contractility controlled by cell-ECM interactions sculpt organs and tissues’

16.10 – 16.40 Tea Break

16.40 – 17.30 Plenary Session 5 BSMB Fell-Muir Award followed by reception

Chairperson John Couchman

Ray Boot-Handford (Manchester): Gene cloning to clinical trials - the trials and tribulations of a life with collagen

Tuesday 24th July 2018

9.00 – 10.45 Dick Heinegärd Young Investigator Award Session

10.45 – 11.30 Coffee Break

11.30 – 12.00 Plenary Session 6 Erhard Hohenester (Imperial College London): ‘Biosynthesis and function of (honorary) glycosaminoglycans: insights from structural studies’

12.00 – 12.30 2 x 15 min Hot topics (selected from abstracts)

12.30- 13.30 MBE AGM, Prizes, closing ceremony and lunch

Contact us